
Oude Glorie
Recent uitgebrachte verhalen in deze rubriek:
Jan Vennegoor of Hesselink werd geboren op 7 november 1978 in het ziekenhuis van Hengelo. Zijn hele leven vanaf de wieg tot heden heeft Jan in Oldenzaal gewoond.
In de regio Oldenzaal zijn best veel achternamen met het tussenvoegsel op. De vader van Jan heeft de afkomst van de achternaam Vennegoor of Hesselink uitgezocht. In de 16e of 17e eeuw waren er twee boerderijen gefuseerd en die families zijn met elkaar getrouwd en zo is het Vennegoor of Hesselink geworden met de twee namen samen.
Het ouderlijkgezin van Jan bestond uit zijn vader en moeder en één zus. De vader van Jan heeft lange tijd bij Gelderman in de textielbranche gewerkt. Vervolgens werkte die bij Ten Cate waar kunstgras werd gemaakt en surfplanken werden ontwikkeld. De vader van Jan was grondlegger van kunstgras en het ontwikkelen van allerlei soorten textiel. Het fabriceren van de strakheid van dit materiaal zodat de vezels niet konden breken. De moeder van Jan was huisvrouw en later heeft zij naschoolse kinderopvang gedaan bij mensen thuis.
Als schoolopleiding heeft Jan de basisschool afgerond, daarna de mavo gevolgd. Hij wilde naar het Cios, maar dat was niet in Oldenzaal. Vervolgens deed Jan een tussenjaar,
een soort van sportopleiding in Enschede. Jan had die behaald als aanloop voor het Cios. Door het voetbal was vervolgens school niet meer te combineren om verder te studeren.
Een baantje in de jeugd had Jan nooit gehad door eerst school en later het voetbal wat veel tijd vroeg. Een koelkast contract bij FC Twente rond de leeftijd van 16 jaar waren zijn eerste inkomsten.
QUICK '20
Als voetballer begon Jan in de jeugd bij Quick '20 uit Oldenzaal. De elftallen achtereenvolgens waren de F6, F1, E6, E1, D1, C1. Van uit de C1 kon Jan al vroeg over naar de B1 terwijl hij gezien zijn leeftijd eigenlijk nog C-speler was. Op dat moment kon Jan naar de jeugd van PSV instromen bij het jeugdinternaat, maar Jan koos toen voor de B1 van FC Twente. Tot aan de C-jeugd voetbalde Jan veel op het middenveld en vanaf de B1 werd Jan wel echt spits al had hij dat gevoel in de C-jeugd al dat hij spits zijn positie zou zijn.
FC TWENTE
Jan zat altijd in de jeugd onder 13 en 15 bij de Twente-selectie dat is een soort voor traject voordat je naar FC Twente gaat. Quick '20 had een samenwerkingsverband met PSV.
Er waren bij Quick '20 scouts van PSV naar Jan komen kijken en zo vervolgens kwam Jan bij PSV op stage en had hij enkele wedstrijden bij PSV gevoetbald en zelfs gescoord.
Bij PSV wilde ze graag Jan definitief vastleggen. Een week na de stage kwam FC Twente óók met de vraag bij Jan of hij geïnteresseerd was om voor FC Twente te gaan voetballen.
PSV had hun traject net iets eerder ingezet om voor Jan bij het internaat te komen. Jan had bij PSV een goede indruk achtergelaten. Jan zijn ouders zeiden dat hij de keuze zelf moest maken waar hij het beste gevoel bij had. FC Twente was dichtbij Oldenzaal en wat normaal eigenlijk niet kon was dat Jan op zijn school kon blijven in Oldenzaal. Jan zou naar school worden gebracht en opgehaald door de club. De gang van zaken was normaal dat jeugdspelers in Enschede naar school gingen wanneer ze voor FC Twente gingen voetballen. FC Twente ging akkoord en zo koos Jan voor FC Twente en hij dacht als ik goed genoeg word kan PSV later altijd nog komen. Hij bouwde een fijne band op met de chauffeur die hem altijd kwam ophalen voor naar de club FC Twente te gaan.
De ouders van Jan hadden hem altijd gesteund in het voetbal. Zijn vader moest veel werken, maar kon toch regelen dat hij Jan naar interlands of naar de KNVB kon brengen.
Zijn ouders waren altijd supporter en steun zonder te pushen dat was fantastisch.
NIVEAU BETAALDVOETBAL
Wanneer Jan een jeugdinterland voetbalt tegen voetballers die al betaald voetbal speelde en daartegen scoorde had hij het idee dat hij óók goed genoeg was voor het bereiken van dat niveau. Wanneer Jan met het eerste elftal van FC Twente meetraint komt daar óók het moment dat hij aanvoelt goed genoeg te zijn voor het eerste elftal. Dat was met trainer Fred Rutten die hem overtuigde. Verder was er voetballer John Bosman die als ervaren spits terugkwam uit België en waarvan Jan veel kon leren en óók dichtbij zijn niveau kwam. Samen voetballen met John Bosman was als 17-jarige de perfecte leerschool voor Jan. John Bosman had van Jan een betere spits gemaakt en gaf hem veel aanwijzingen bij het koppen.
FRED RUTTEN
Het seizoen1996-1997 debuut van Jan voor FC Twente. Uiteindelijk blíjft hij 5 seizoenen bij FC Twente tot 2000-2001. Onder de trainers de Duitser Hans Meyer en in zijn laatste seizoen bij FC Twente Fred Rutten.
Fred Rutten daar heeft Jan heel veel van geleerd en die loopt eigenlijk als een rode draad door zijn gehele ontwikkeling als voetballer. Fred Rutten was eerder de trainer van Jan bij de B-jeugd van FC Twente en vervolgens assistent-trainer van Hans Meyer. Hans Meyer was heel duidelijk in structuur en wist heel duidelijk aan te geven wat hij wilde. Hans Meyer gunde Jan uiteindelijk zijn debuut en deze trainer die hield wel van karaktervoetballers die top inzet hadden. Met Fred Rutten als assistent-trainer en trainer Hans Meyer werd Jan perfect begeleidt in het proces naar betaald voetballer waar Jan heel dankbaar voor was.
SEIZOENEN FC TWENTE
*Seizoen 1996-1997 3e Eredivisie 12 Eredivisiewedstrijden.
*Seizoen 1997-1998 9e Eredivisie 28 Eredivisiewedstrijden 4 doelpunten, Uefa Cup 1e ronde Lillestrøm SK Noorwegen, 2e ronde Aarhus GF Denemarken, 1/8 Finale AJ Auxerre.
Lillestrøm-FC Twente 1-2 de 0-1 JVH, dit was Jan zijn eerste doelpunt in het betaalde voetbal. Jan had al wat invalbeurten gehad, maar in deze wedstrijd was zijn eerste basisdebuut en dus óók zijn eerste doelpunt.
*Seizoen 1998-1999 8e Eredivisie 34 Eredivisiewedstrijden 21 doelpunten, Intertoto Cup 2e Ronde Kongsvinger IL Noorwegen, 3e Ronde Wūstenrot Salzburg.
*Seizoen 1999-2000 6e Eredivisie 34 Eredivisiewedstrijden 19 doelpunten.
*Seizoen 2000-2001 11e Eredivisie 34 Eredivisiewedstrijden 15 doelpunten. Winnaar van de KNVB-beker door in de Finale met penalty's PSV te verslaan. 3-4.
Heel bijzonder deze winst voor FC Twente voor het eerst sinds jaren een prijs voor FC Twente en persoonlijk voor Jan óók zijn eerste prijs.
VUURWERKRAMP ENSCHEDE
De vuurwerkramp 13 mei 2000 had zo'n impact in de samenleving in Twente en ook in Enschede. Dat bracht heel veel teweeg in deze regio. Iedereen kende wel iemand die betrokken was bij deze ramp. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Enschede en regio Twente. Daags na de ramp moest FC Twente een Eredivisie uitwedstrijd voetballen in Rotterdam tegen Feyenoord wat zeer moeilijk was. De wedstrijd eindigde in 1-1, zo verspeelde FC Twente deelname aan het Uefa Cup toernooi voor wat het op dat moment nog waard was rondom al de ellende en verdriet in Enschede. Wanneer dan later FC Twente de KNVB-beker wint bracht dat een enorme eenheid en trots in deze regio. Zo gigantisch veel supporters waren bij de wedstrijd en de huldiging en alles in en rond Twente was trots na eerder de ellende die in Enschede gebeurd was.
ERIK TEN HAG
Medespeler Erik ten Hag daar had Jan zo'n 2 jaar mee samen naar FC Twente gereden. Beide woonde in Oldenzaal en Jan had toen nog geen rijbewijs. In die periode kon Jan al zien dat erin Erik ten Hag een toekomstige trainer schuilde. Erik ten Hag gaf toen aan Jan al aan hoe je moest leven voor het vak voetballer. In alles kon Jan al zien dat dit een man was die het proces om trainer te worden ging waarmaken. Erik ten Hag was later assistent-trainer van Fred Rutten bij PSV en zo kwam Jan hem dus daar weer tegen bij PSV.
Bij FC Twente als Jan op die tijd terugkijkt heeft hij veel geleerd van John Bosman en had daar als mens ook een klik mee. Er zijn óók goede herinneringen aan medespelers als een toen nog jonge Paul Bosvelt en verder Nico-Jan Hoogma, Jan van Halst, Erik ten Hag, Theo ten Caat dat waren allemaal goede voetballers.
EERSTE PERIODE PSV
Seizoen 2001-2002 gaat Jan naar PSV. Er waren meerdere Nederlandse clubs en óók buitenlandse clubs die graag Jan wilde contracteren.
De keuze van Jan voor PSV was eigenlijk best makkelijk. Ruud van Nistelrooij ging naar Manchester United, de stap naar PSV zag Jan wel zitten. Dit met de gedachten dat PSV eerder al Jan wilde hebben enkele jaren geleden. Er werd gesproken met Frank Arnesen en Harry van Raaij van PSV. Arnold Bruggink voetbalde bij PSV en Jan kende hem goed. Verder een John de Jong en PSV-spelers van Jong Oranje waren bekend bij Jan.
Bij PSV begon het voor Jan met winst in 2001 van de Johan Cruijff Schaal door een 3-2 zege tegen FC Twente waar PSV het vorige seizoen de KNVB Bekerfinale nog van verloor. Als wisselspeler komt Jan in deze wedstrijd.
Met Arnold Bruggink en Mateja Kežman had Jan forse concurrentie in de spits, maar toch wordt Jan in zijn 1e seizoen basisspeler bij PSV.
*Seizoen 2001-2002 2e Eredivisie 34 Eredivisiewedstrijden en met 22 doelpunten clubtopscorer.
In het Champions League toernooi voetbalt PSV tegen FC Nantes op 11 september 2001. De dag van de ramp 911 met de Twin Towers in New York. Waar PSV niet wilde voetballen, maar toch moest van de Uefa. Uiteindelijk een 4-1 verlies. De wereld stond in de brand met deze gebeurtenis van de Twin Towers en PSV moest toch voetballen. Dat was op dat moment de verplichte keuze van de Uefa en dat moet dan als voetballer. De spelersselectie kreeg veel mee van de gebeurtenissen in New York door wat daar allemaal was gebeurd. Frappant en onbegrijpelijk dat een dag later de Uefa wedstrijden dan wel afgelast.
PSV werd 3e in de Champions League poule en ging zo door naar de Europa League, via PAOk Saloniki treft PSV dan bij de laatste 16 Leeds United, 0-0 in Eindhoven en 0-1 in Engeland door een doelpunt van JVH. De Kwart Finale is dan Feyenoord de tegenstander, na 1-1 in Eindhoven. Vervolgens in Rotterdam de 2e wedstrijd komt PSV met 0-1 voor door Mark van Bommel in 75e minuut. In de slot minuut 1-1 door Pierre van Hooijdonk en vervolgens is er verlenging. Via strafschoppen gaat PSV eruit. Deze uitschakeling kwam bij Jan en de PSV-selectie heel hard binnen en viel wel in de categorie zwaar teleurstellend en pijnlijk. Terwijl PSV goede kans had gehad om door te komen.
Erik Gerets als trainer daarvan vond Jan dat die geweldige veldtrainingen gaf en hij was enorm bevlogen. Uiteindelijk zou Jan 1 seizoen bij PSV onder Erik Gerets voetballen.
TRAINER GUUS HIDDINK
Seizoen 2002-2003 t/m 2005-2006 voetbalt Jan onder trainer Guus Hiddink.
*Seizoen 2002-2003 Landskampioen 1 punt voorsprong op Ajax. 32 Eredivisiewedstrijden 8 doelpunten.
*Seizoen 2003-2004 winnaar Johan Cruijff Schaal 30 Eredivisiewedstrijden 12 doelpunten. 2e achter Ajax 6 punten achterstand.
*Seizoen 2004-2005 Landskampioen 10 punten voorsprong op Ajax. Winst KNVB Beker Finale Willem ll-PSV 0-4 de 4e doelpunt JVH.
28 Eredivisiewedstrijden 19 doelpunten.
Halve Finale Champions League, in Milaan een 2-0 verlies. In Eindhoven wint PSV met 3-1 maar het gescoorde uitdoelpunt van AC Milan bracht PSV de uitschakeling.
Volgens Jan was de 2-0 van Jon Dahl Tomasson in Milaan een onnodig doelpunt dat PSV over twee wedstrijden uiteindelijk de uitschakeling bracht en zo de gemiste Finale.
Het waren de mooiste en de slechte wedstrijden voor Jan in zijn carrière betreft emoties, zo dichtbij de Finale één grote achtbaan van emoties.
De selectie 2004-2005 een goede mix Nederlanders en buitenlanders, Andre Ooijer, Wilfred Bouma, Theo Lucius, Phillip Cocu, Mark van Bommel, Jan Vennegoor of Hesselink,
Heurelho Gomes, Alex, Young-pyo Lee, Johann Vogel, Ji-Sung Park, Jefferson Farfán, Robert.
Volgens Jan was trainer Guus Hiddink heel slim om een goed elftal op het veld te brengen waarbij alles klopte en op elkaar was afgesteld. Snelle jongens om Jan heen en een heel sterk kwalitatief middenveld met Mark van Bommel, Phillip Cocu en Johann Vogel. Een zeer sterke achterste linie met Alex, Wilfred Bouma, Andre Ooijer, Young-pyo Lee en een topkeeper Gomes. Veel automatismen en een zeer sterk dynamisch team had trainer Guus Hiddink ervan gemaakt. Guus Hiddink was een people-manager en die kon een spelersgroep samen laten smelten tot een gigantisch sterke eenheid.
*Seizoen 2005-2006 Landskampioen 10 punten voorsprong op AZ. Spits concurrentie van Arouna Koné, Robert en Gerald Sibon. Toch 32 Eredivisiewedstrijden en 11 doelpunten.
Champions League groepsfase wederom PSV door naar de volgende ronde deze keer was Olympique Lyon te sterk. KNVB Beker Finale 2-1 verlies tegen Ajax.
*Seizoen 2006-2007 1 Eredivisiewedstrijd voor PSV 1 doelpunt. PSV-NEC 3-1 57e minuut JVH de 3-0. Vervolgens gaat Jan naar Celtic.
Zo heeft óók Jan met zijn enige doelpunt dit seizoen voor zijn vertrek naar Celtic deelgemaakt aan het veroveren van deze Landstitel. Het seizoen waar PSV met 1 doelpunt verschil Landskampioen werd voor Ajax en AZ toch aftroefde.
Jan zijn eerste periode bij PSV was een succesverhaal waar vele medespelers uit het topseizoen 2004-2005 naar grote buitenlandse clubs gingen. Dat was veelzeggend over de topspelers waar Jan bij PSV mee samen had gevoetbald en het was één van de grootste succesperiodes in de geschiedenis van PSV.
CELTIC
Enkele clubs uit de Premier League hadden interesse in Jan en ook een overgang naar Portugal was misschien mogelijk. Toen kwam ook Celtic er als geïnteresseerde club bij.
Zij kwamen uit in de Champions League en speelde om het kampioenschap. Jan werd persoonlijk door de trainer Gordon Strachan overtuigd en had ook de kans om dan de Old Firm te kunnen spelen. Zo koos Jan dan voor de Schotse club en zo kwam er dus uiteindelijk een transfer van PSV naar Celtic.
Seizoen 2006-2007 t/m 2008-2009 in Schotland.
*Seizoen 2006-2007 Winst Scottish Premier League 21 competitiewedstrijden 13 doelpunten. Scottish Cup 2006-2007, Halve Finale Sint-Jansteen-Celtic 1-2 2× JVH.
Finale 1-0 winst in Stadion Hampden Park door 1-0 winst op Dunfermline.
Champions League 2e in pool achter Manchester United. 1/8 Finale AC Milan nipt te sterk 1e wedstrijd 0-0 daarna door 1 doelpunt ging AC Milan door.
*Seizoen 2007-2008 Winst Scottish Premier League 31 competitiewedstrijden 15 doelpunten. Kampioenswedstrijd tegen Dundee United 0-1 winst doelpunt JVH.
*Seizoen 2008-2009 25 competitiewedstrijden 6 doelpunten. 2e achter Rangers.
Champions League 2e in pool achter AC Milan. 1/8 Finale FC Barcelona te sterk met 2 overwinningen 2-3 en 1-0
OLD FIRM
De Old Firm de wedstrijd tussen Celtic en Rangers op 16 april 2008 scoort Jan de winnende voor Celtic tegen Rangers op Celtic Park de 2-1 in de 93e minuut. Deze wedstrijd was cruciaal in de titelstrijd na eerder een flinke achterstand op Rangers op de ranglijst werd uiteindelijk Celtic toch met 3 punten voorsprong kampioen seizoen 2007-2008.
Gordon Strachan de trainer van Celtic heeft een speciaal plekje bij Jan. Strachan wilde Jan naar Celtic halen en heeft Jan ook altijd beschermd. Deze trainer was waanzinnig en temperament vol waar Jan zich perfect mee kon vereenzelvigen. Voor Jan was voetbal in Schotland een beleving het is daar heel erg gericht op het hier en nu en puur de wedstrijden. Supporters onderling met vrienden een biertje echt prachtig en zoveel anders dan waar dan ook.
HULL CITY
*Seizoen 2009-2010 transfervrij naar Hull City 31 Premier League wedstrijden 3 doelpunten.
19e in de Premier League wat degradatie bracht. Engelse trainers Phil Brown en Lain Dowie.
Hull City had eerder een goed seizoen als 17e gehad in de Premier League en Jan wilde de ervaring in de hoogste league in Engeland meemaken vandaar zijn keuze.
Door degradatie werd er een transfervrij vertrek aangeboden i.v.m. het salaris, zo was de periode bij Hull City maar beperkt tot 1 seizoen.
RAPID WIEN
*Seizoen 2010-2011 naar Oostenrijk Rapid Wien 10 wedstrijden 2 doelpunten.
5e plaats Oostenrijkse competitie Rapid Wien. Trainers de Oostenrijkers Peter Pacult en Zoran Barišić.
Twee keer heeft Jan dan bij Rapid Wien een hamstringblessure en daarom kwam hij zo tot weinig wedstrijden.
Jan zelf en de club Rapid Wien vonden het samen ondanks een nog éénjarig contract beter om uit elkaar te gaan.
TWEEDE PERIODE PSV
*Seizoen 2011-2012 naar PSV transfervrij 17 Eredivisiewedstrijden 2 doelpunten.
Trainer Fred Rutten en interim-trainer Phillip Cocu. 3e Ranglijst achter Ajax 1e, FC Twente 2e.
Voor Jan was er concurrentie in de voorhoede van de medespelers Ola Toivonen, Memphis Depay, Tim Matavz, Género Zeefuik, Jürgen Locadia en Dries Mertens.
Kwartfinale Europa League over 2 wedstrijden Benfica te sterk.
Winst KNVB Beker en Jan had nog een kleine bijdrage in dit bekertoernooi, maar de 3-0 gewonnen finale tegen SC Heracles blijft hij jammerlijk reserve. Toch vond Jan het mooi om deel te hebben mogen maken van een compleet nieuwe lichting bij PSV. In april 2012 werd bekend dat Jan zijn contract zou worden beëindigd. Vervolgens werd in mei 2012 bekend dat Jan actieve voetbalcarrière zou stoppen.
Jan kijkt tevreden terug op een prima voetbalcarrière waar hij het maximale heeft uitgehaald bij mooie clubs. Jan was op het juiste moment gestopt omdat het lichaam dat wel aangaf.
LIONEL MESSI, PHILLIP COCU
Jan heeft in zijn carrière tegen Lionel Messi gevoetbald en samen gevoetbald met Phillip Cocu. Dat zijn wel twee bijzondere grootse voetballers waarmee hij samen op een voetbalveld heeft gestaan en daar zeer mooi op terug kijkt.
NEDERLANDS ELFTAL
Bij Nederlands elftal voetbalt Jan onder de bondscoaches Louis van Gaal, Marco van Basten en Bert van Marwijk. Jan komt u tot 19 optredens waarvan 1 basisplaats. 11 gewonnen wedstrijden, 4 gelijk en 4 verloren wedstrijden.
Jan is bij de selectie van WK eindronde 2006 in Duitsland en EK eindronde 2008 in Zwitserland en Oostenrijk. Jan was veelal invaller bij het Nederlands elftal, maar hij was al blij dat hij erbij was. Met de beste voetballers van Nederland mogen samen voetballen en het meemaken was fantastisch voor Jan. De concurrentie was gigantisch met voorhoedespelers als Patrick Kluivert, Ruud van Nistelrooij, Pierre van Hooijdonk, Jimmy Floyd Hasselbaink, Roy Makaay, Dirk Kuijt, Klaas-Jan Huntelaar, Robin van Persie.
Allemaal geweldige voetballers in zijn lichting bij het Nederlands elftal in de jaren van Jan bij Oranje.
L 'AMOUR TOUJOURS
De Tune bij een doelpunt van Jan in het Philipsstadion van de Italiaanse diskjockey Gigi D 'Agostino het lied L 'Amour Toujours. Volgens Jan zijn herinneringen was het de eerste keer tijdens een uitwedstrijd van PSV tegen Fortuna Sittard. Daarna is dat helemaal losgegaan wat zeker leuk was. Hedendaags wordt Jan daar af en toe nog door mensen aan herinnerd.
Na zijn actieve voetbalcarrière wordt Jan voor PSV-scout periode 2016-2018, vervolgens hoofdscout bij PSV-periode 2018-2021.
Vanaf 2021 tot heden is Jan bij PSV technisch manager veelal bij jong PSV en jeugd die daar onder zit ook. Dit alles doet hij met veel plezier.
Walter Kuijpers

Laatst bijgewerkt : 30 apr 2026 - 9:48
Oude Glorie
Recent uitgebrachte verhalen in deze rubriek: